A pályázat számokban

A naturArt – a Magyar Természetfotósok Szövetsége idén 29. alkalommal rendezte meg a „Lenergy - Az év természetfotósa” pályázatot.
A pályázat létrejöttét nagyon köszönöm maroknyi lelkes csapatunknak, valamint azoknak a támogatóknak, akik segítségével létrejöhetett az idei pályázat.
Elsősorban köszönöm Gaál Péternek és a Lenergy Hungary-nek, akik talán a legtöbbet tesznek a hazai természetfotózásért, hogy idén is névadó támogatóként álltak be a pályázat mögé. Köszönjük a CEWE Hungary-nek a nagyszerű díjakat, a Canon Hungária Kft-nek a gyönyörű kiállítási nagyításokat, az MVM-nek a különdíjat és a könyv megjelenésének támogatását. A Uniqball-nak a különleges díjakat, és a különdíjakat a 220Volt-nak, a Leitz-Hungária Kft.-nek, és minden további díjfelajánlóknak. Külön köszönjük az Alexandra kiadó segítségét, akik már több, mint 12 éve nagyszerű minőségben nyomtatják ezt az albumot, sőt idén még különdíjjal is jutalmaznak egy fotóst.
Pályázatunk sikeréhez nagyban hozzájárult a szigorú zsűri: dr Kalotás Zsolt (a zsűri elnöke) , Bánkuti András, Dombovári Tibor, Kármán Balázs, Kerekes István, Nagy Zoltán-Gergely, Potyó Imre. Feladatuk nem volt könnyű, hiszen idén 173 szerző, összesen 3462 képét kellett elbírálni.
Idén is nagyon magas volt a színvonal, és a III. fordulóba bejutott kb 400 kép mindegyike megérdemelte volna, hogy falra kerüljön.
De sajnos ezt sem a kiállító tér, sem ennek az albumnak a méretei nem tették lehetővé. Így a zsűrinek – talán soha nem tapasztalt hosszúságú nagy viták után – végül ki kellett választania a kiállításra és díjazásra kerülő képeket. Ez a magas színvonal eredményezte, hogy idén a korábbinál több, összesen 116 pályamű kerül falra illetve az albumba (a werk képeket nem is számolva).
Nagy örömünkre 52 olyan szerző volt a pályázaton, akik kimagasló képet tudtak készíteni és képeik bemutatásra kerülnek. Ez jól mutatja, hogy egyáltalán falra kerülni nagyon nehéz ezen a pályázaton! A mezőnyből kimagaslott az alábbi néhány fotós, akik több képpel is elérték ezt az eredményt. Daróczi Csaba (15 kép), Radisics Milán (9), Koncz-Biszticz Tamás (6, ifjúsági kategória), Litauszki Tibor (6), Li Gábor (5), Heincz Miklós (4), Kiss Márton (4, ifjúsági kategória), Novák László (4).
Az „Év természetfotósa” címért idén is nagy verseny volt, de végül Daróczi Csaba jelentős fölénnyel nyert Radisics Milán előtt. Érdekes, hogy „Az év természetfotója” címért ugyanez a két szerző versenyzett egy-egy hasonló képpel. Mindkét kép egy itatóból éppen ivó állatot ábrázol, alulnézetből, a víz alól fényképezve. Ilyen képeket azelőtt nem láttunk, és ez a két kreatív alkotó idén egyszerre, egymástól függetlenül jutott arra az újszerű gondolatra, és technikai szintre, hogy ezeket a képeket elkészítse. Mindkét kép nagyszerű, és reméljük, hogy nagy nemzetközi karriert futnak be! Nálunk Csaba ivó örvösgalambja nyert egy hajszállal, talán azért, mert Milán ivó róka képén a kékes medence fal a Zsűrinél egy kicsit zavarta a természetes összhatást.
Az ifjúsági kategóriába örvendetes módon nagyon magas színvonalú képek érkeztek, ami azt mutatja, hogy az elmúlt évek nagyszerű természetfotós sikerei tényleg inspirálják a fiatalokat, és közöttük sok a nagyon tehetséges fotós.
Jó szívvel ajánlom mind az albumot, mind a kiállítást mindenkinek, hiszen a most bemutatott képek jól szemléltetik, hogy miért is lett a természetfotózás a legsikeresebb művészeti ág Magyarországon.
Jó szórakozást!
Fáth Péter
elnök
naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége
Bevezető

Egy éve, amikor online módon hirdettünk eredményt az Év természetfotósa 29. alkalommal meghirdetett pályázatán azt hittük, hogy egy év múltán már túl leszünk a COVID 19 világjárványon. De tévedtünk, a neheze csak ezután következett. Sajnos közben elvesztettünk néhány közeli barátot, közöttük nem egy kiváló természetfotóst is, akik előtt most fejünket meghajtva tisztelgünk és képeiket visszaidézve szomorú nosztalgiával emlékezünk rájuk. De minket, a túlélőket még egy világjárvány sem képes megtörni, és ez egyértelműen látható abban, hogy a naturArt nagy nehézségek közepette 2021-ben is meghirdette hazánk legnagyobb természetfotós seregszemléjét, őszintén bízva abban, hogy természetfotósaink a járvány ideje alatt sem tétlenkedtek, és újfent kiváló fotókkal örvendeztetnek meg bennünket.
És nem is kellett csalódnunk! A járványos időszakban a Természet bizonyult a legbiztonságosabb fotós terepnek, mert amíg emberek által sűrűn lakott településeken a legnagyobb elővigyázatosságot követelték meg tőlünk, és életünket szigorú korlátozó rendszabályok alapján kellett élnünk, az erdőkben, mezőkön, a vizes élőhelyeken senkinek sem kellett aggódnia, hogy megfertőződik. A természetfotózás lehetőségei tehát lényegében nem csorbultak. Talán csak azoknak jelentett gondot a járvány, akik külföldi fotóstúrákat terveztek, és ezt most a zárt határok miatt nem tehették. De mint mindennek, ennek is volt hozadéka, hiszen a 29. Év természetfotósa pályázatunkon jóval nagyobb arányban jelentek meg a hazai tájakon, hazai környezetben készített fotók, és ez egyáltalán nem járt színvonalcsökkenéssel! Megkockáztatom, hogy mindez inkább pozitív irányú változást hozott, hiszen szélesebb palettán mutatkozhattak be hazánk kínálta természeti szépségek.
A tavalyi év tapasztalatait felhasználva a pályázat online zsűrizése is gördülékenyen ment, bár el kell ismerni, hogy a zsűrizés varázsa, a személyes találkozások elmaradása megkeserítette a szánk ízét, hiszen több mint egy éve nem volt lehetőségünk, hogy felszabadultan örüljünk egymásnak.
Az idei évben a szervező naturArt javaslatait figyelembe véve a zsűri elsősorban olyan képeket igyekezett kiválasztani a kiállításra, amelyekben felfedezhetők az egyéni ötletek, meglátások. Így azok a pályázók, akik korábban már sikeres témákat igyekeztek újra feldolgozni és bemutatni nem számíthattak arra, hogy a zsűritől komoly elismerésben részesülnek. Hasonlóképpen azok a pályamunkák sem arattak most sikert a zsűrinél, amelyekről egyértelműen árulkodott, hogy jól bejáratott bérelhető lesekben készültek. Úgy gondolom, hogy a hazai természetfotózás színvonalának emelkedését nem az epigonoktól és nem a jó kép lehetőségét készen kapó fotósoktól kell várnunk, hanem az ötletgazdag, egyéni elképzeléseket megvalósító, kísérletező kedvű pályázóktól, akik újításaikkal, a megszokottól eltérő szemléletükkel, meglepően újszerű nézőpontok megtalálásával olyan természetfotókat készítenek, amelyek láttán még a legvájtszeműbb zsűri is elismerően csettint. És szerencsére ezen a pályázaton az ilyen pályamunkákban nem is volt hiány. Bár hosszú idő óta részt veszek az Év természetfotósa pályázat zsűrizésében, de még soha nem tapasztaltam olyan kiélezett, szinte vérre menő vitákat a zsűritagok között, mint ebben az évben. És ez annak tudható be, hogy több olyan kiemelkedő alkotás is szerepelt a végső összevetésben, amelyek között roppant nehéz volt sorrendet felállítani, de azért reménykedem, hogy a végén jó döntések születtek. Öröm volt látni, hogy ezen a pályázaton nem voltak gyengébb, úgynevezett lyukas kategóriák, és például a "Madarak és viselkedésük", valamint az "Ifjúsági" kategóriákba üdítően színvonalas képek, kollekciók érkeztek.
Meggyőződésem, hogy az ide küldött pályázati képek akár a londoni "Wildlife Photographer of the Year" pályázaton sem vallanának szégyent, ha egyszer odakerülnének. Azt hiszen nem tévedek amikor azt állítom, ezek a különlegesen magas színvonalú, egyéni meglátású természetfotók még számos díjat fognak nyerni nemzetközi pályázatokon, és erősítik a magyar természetfotósok jó hírét. Úgy legyen!
Dr. Kalotás Zsolt
természetfotós, a zsűri elnöke
Az Év Természetfotósa 2021
Daróczi Csaba

Csaba meséli:
„2012-ben a fiam értelme már nyiladozott annyira, hogy eljött velem néha madarat fotózni, és szemmel láthatóan még élvezte is a dolgot. Egyik nap kivittem magammal a pusztára is. Amikor kiszálltunk az autóból, gyermeki őszinteséggel kommentálta a látványt:
- De apa, itt nincs semmi!
Nem tagadom, igaza volt. Ott álltunk a kirepedezett tó medrében, és ameddig a szem ellátott, semmi nem törte meg a látóhatárt.
Ekkor visszaemlékeztem saját gyerekkoromra, amikor a Hortobágyon édesapámmal mentünk kamillát szedni. Biciklivel tekertünk a poros úton a nagy melegben, sehol egy fa, sehol egy kis árnyék. Valami hasonlót éreztem, mint a fiam. Nem volt ott sem semmi! Sokszor elgondolkoztam rajta, hogy lehettem ilyen szerencsétlen, hogy ide születtem! Milyen jó lenne valahol a hegyvidéken élni! Mennyivel izgalmasabb! Hatalmas fák, patakok, sziklák, barlangok, magasságok, mélységek. Ez kellett volna nekem! Aztán 6. osztályban még jött Petőfi is (akit egyébként nagyon szerettem) az „Alfölddel”, a „Puszta télen” -nel, és hasonlókkal. Gondoltam is, hogy biztos jó marketing szakember lehetett volna saját korában, mert a semmiről ilyen szépen írni nem kis tehetségre vall!
Aztán telt-múlt az idő, a 90-es évek elején Szegeden találtam magam földrajz-testnevelés tanári szakon. A földrajzi terepgyakorlatokon kötelező volt fotókkal dokumentálni a látottakat, így be kellett szereznem egy fényképezőgépet. Bementem egy használt kereskedésbe, és vásároltam egy Zenit gépet. Végigfotóztam vele a terepgyakorlatokat, de csak kötelező feladatnak érzetem, nem fogott meg annyira a tevékenység.
Sosem gondoltam volna azon a napon, amikor az egyik csoporttársam elhívott egy szegedi természetfotó kiállításra, hogy ez sorsfordító nap lesz az életemben. Bementünk az újszegedi művelődési házba, ahol kb. 40 természetfotó lógott a falakon, amiket Hencz Alajos szegedi természetfotós készített. Végig néztük a kiállítást, és amikor kiléptünk a ház ajtaján, azt mondtam: én is természetfotós leszek. Olyan erős volt az elhatározás bennem, mint eddig még soha semmi. És az elhatározást tettek követték. Rengeteg tanulás, állandó spórolás, gyűjtögetés a felszerelésre, rengeteg terepen töltött idő.
Aztán úgy alakult az életem, hogy 1994-ben a Kiskunságon, Soltvadkerten alapítottam családot. A fényképezőgépemmel itt kezdtem felfedezni a környékét, és már egész más szemmel kezdtem el látni az Alföldet is. Lassan kezdtem megérteni Petőfit. Valóban gyönyörű ez az alföldi táj, de csak annak fedi fel a szépségét, aki alázattal, és szeretettel közelít felé. Sokszor mondom: a pusztán fejet kell hajtani! És aki ezt megteszi, az ezzel a mozdulattal megtiszteli a tájat, az pedig cserébe elárulja a titkait. Hiszen itt a látvány legtöbbször a lábunk előtt néhány méternyire hever. Egy szél által formákba rendezett fűcsomó, egy kiszáradóban lévő szikes folt, egy befagyott vízállás, a homok rendezett formái. És aki ezekben az apró csodákban meglátja a harmóniát, annak valóban nem fog többet jelenteni neki a „Zordon Kárpátoknak fenyvesekkel vadregényes tája”.
Különleges az idei év, hiszen 25. alkalommal neveztem az Év Természetfotósa pályázatra, és terveim szerint nem utoljára. Köszönet családomnak ezért, hogy ennyi év után is támogatják/elviselik „őrültségeimet”, és szenvedélyemet”
Gratulálunk Csabának ahhoz, hogy idén 5. alkalommal nyerte el „Az Év Természetfotósa” kitüntető címet!
Az Év Ifjú Természetfotósa 2021
Kiss Márton Róbert

Kiss Márton Róbert 2003-ban, Debrecenben született. Gyermekkorát Szarvason töltötte, A Körös partján szívta magába a természet szeretetét.11 évesen kezdett természetfotózással foglalkozni, ami 14 éves korában vált kifejezetten a szenvedélyévé, amikor ballagására megkapta első tükörreflexes gépét.Marci jelenleg a Vajda Péter Evangélikus Gimnázium 12. évfolyamának matematika szakos tanulója Szarvason.
Alapvetően természettudományi, reál beállítottságú. Érettségire készülés során hamarosan a továbbtanulásáról is döntenie kell, hogy műszaki vagy agrár pályán induljon tovább.
Számos sportban is kipróbálta már magát. A 2020-21-es év a röplabdáról szólt. Center poszton a Szolnoki U19, és U21 röplabdacsapat színeiben országos bajnoki címet szerzett. Korosztályának megfelelően a zenehallgatás is fontos számára, számos stílust kedvel, a rockzene a kedvence.
2020-ban az Evangélikus Középiskolák Országos Diós Kristóf Természetfotó Pályázatán mindhárom kategóriában díjazott lett: „A táj és növényvilága” kategóriában: első helyezett „Állatok a természetben” kategóriában és „Az ember és a természet örök kapcsolata” kategóriában második helyezést ért el.
Kedvenc fotós témái az őzek, szarvasok és a nagy hazai emlősök, de sok időt tölt egerészölyvek és vízimadarak fotózásával is. Canon 7d mark II géppel fotózik, amit legtöbbször egy Tamon 150-600mm objektívvel, vagy egy Canon 10-18mm ultra nagylátószögű objektívvel használ.
Az elmúlt évben sokat kísérletezett távvezérlésű "kameracsapda" felépítésével, hogy a félénk, éjszaka mozgó állatokat különleges helyzetben tudja lencsevégre kapni. Van egy DJI Mavic mini drónja is, és sokat kísérletezik táj fotózással is.
Kedvenc, és legtöbbet látogatott fotós területei a Hármas-Körös, a Hortobágy-Berettyó és a Peresi-Holt-Körös háromszögében találhatók. A területen a túzoktól, a vízparti és a ragadozó madarakon át, a vaddisznókig mindenféle állat megtalálható. Előszeretettel fotózza itt a védett fattyúszerkőket is.
Konkrét példaképe nincs, de követi a hazai természetfotósok munkásságát, talán Daróczi Csaba és Potyó Imre azok, akik a legnagyobb hatással vannak rá.
Idén másodszor vesz részt „Az év természetfotósa” pályázaton.
Az Év Természetfotója 2021
Daróczi Csaba: Egy korty
Víz alatti felvétel, ahogy egy örvös galamb iszik az erdei madáritatóból. A kép sok kísérletezés után GoPro kamerával készült.
A feladat megoldása során sok technikai problémával szembesültem, és csak két hónap próbálkozás után lett vállalható eredmény. A hatalmas élmény miatt biztos vagyok benne, hogy folytatni fogom a projektet.
1. Kezünkben a Föld

Mesterházi József – Hurokban
1. helyezésA Magyar Fotóművészek Szövetsége különdíja

Li Gábor – Határőrök
2. helyezés 
Tökölyi Csaba – Látogatók
3. helyezés 
Földi László – Menekülés
Dicséretre méltó 
Palcsek István – Covid wellness
Dicséretre méltó 
Vida István Tamás – Back to the nature
Dicséretre méltó 
Radisics Milán – Rivaldafény
Dicséretre méltó 
Fáth Ádám – Sirályok gyülekeznek a Parlament felett
Dicséretre méltó 2. A madarak viselkedése

Hargitai László – Virágdísz
1. helyezés 
János Török – Építőmunkások
2. helyezés 
Heincz Miklós – A végtelenbe és tovább
3. helyezésA Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület különdíja

Szabó Zsolt – Nászajándék
Dicséretre méltóA Magyar Természettudományi Társulat különdíja

Li Gábor – Lebegés
Dicséretre méltó 
Baross Gábor – Közelharc
Dicséretre méltó 
Szakolczai Krisztina – Csóka csata
Dicséretre méltó 
Hargitai László – Megfogtalak!
Dicséretre méltó 
Botos Éva – Egy pinty vacsorája
Dicséretre méltó 
Kovács Norbert – Harcosok
Dicséretre méltó 
Kovács Norbert – Friss fogás
Dicséretre méltó 
Heincz Miklós – Gyorsúszás
Dicséretre méltó 
Heincz Miklós – Célra tartva
Dicséretre méltó 3. Az emlősök viselkedése

Radisics Milán – Lefetyelő róka
1. helyezés 
Barta Gábor – Aranyban bőgő
2. helyezés 
Hogya István – Szerelmesek
3. helyezés 
Sanchez Esteban – Tejút
Dicséretre méltó 
Hogya István – Róka galopp
Dicséretre méltó 
dr. Almási István – A legnagyobb halász
Dicséretre méltó 
Radisics Milán – Farönk belseje
Dicséretre méltó 
István Krizák – Násznép
Dicséretre méltó 4. Az állatok viselkedése

Urbán Helga – Erdőben
1. helyezés 
Daróczi Csaba – Körtánc
2. helyezés 
Kis Szilveszter – Az állkapocs védelmében
3. helyezés 
Kis Szilveszter – Szerelem a fagyban
Dicséretre méltó 
Litauszki Tibor – Búcsújárás
Dicséretre méltó 
Daróczi Csaba – Vizibirkózás
Dicséretre méltó 
Nagy János – Lepke textúra
Dicséretre méltó 
Kocsis Ferenc – Lebegés
Dicséretre méltó 5. Állatok és környezetük

Li Gábor – Az angyalok köztünk élnek
1. helyezés 
Li Gábor – Két világ határán
2. helyezés 
Aliczki Manó – Utolsó ének naplemente előtt
3. helyezés 
Palcsek István – Gulipános motívum
Dicséretre méltó 
Szabó Irma – Egyedül
Dicséretre méltó 
Ravasz Balázs – Kéregdísz
Dicséretre méltó 6. Állatok szemtől szemben

Daróczi Csaba – Egy korty
Az év természetfotója 2021-benAz év természetfotója 2021-ben

Szabó Géza Attila – Nyúl úr
1. helyezésA TermészetBÚVÁR magazin különdíja

Heincz Miklós – Diétás reggeli
2. helyezés 
Kaszás Norbert – Traccsparti
3. helyezés 
Daróczi Csaba – Fényterápia
Dicséretre méltó 
Daróczi Csaba – Hipnotikus tekintet
Dicséretre méltó 
Daróczi Csaba – Szimbiózis
Dicséretre méltó 
Fáczán Ádám – Természetes szúnyogelhárító
Dicséretre méltó 
Radisics Milán – V mint vértesi Vuk
Dicséretre méltóAz Alexandra kiadó különdíja

Novák László – Tolongás
Dicséretre méltó 7. Növények és gombák

Daróczi Csaba – Ősz a télben
1. helyezés 
Litauszki Tibor – Stellaria
2. helyezés 
Hencz Judit – Csillagok közt
3. helyezés 
Litauszki Tibor – Krókuszok hulláma
Dicséretre méltó 
Daróczi Csaba – Kék óra
Dicséretre méltó 
Kaszás Norbert – Buborékfújás
Dicséretre méltó 
Kaszás Norbert – Erdei triumvirátus
Dicséretre méltó 
Krizák István – Menedék
Dicséretre méltó 8. Kompozíció, forma és kísérletezés

Borbély Krisztián – Spóraunikornis
1. helyezés 
Török János – Tűzmadár
2. helyezésA Lenergy Magyarország által felajánlott különdíj: „A Magyarországon készült legszebb természetfotó”

Konczer Stella – Fészkelő jégmadár
3. helyezés 
Daróczi Csaba – Homokzuhatag
Dicséretre méltó 
Blastyák András – Pareidolia
Dicséretre méltó 
Radisics Milán – A Föld vénái
Dicséretre méltó 
Ravasz Balázs – Az öreg tiszafa vallomása
Dicséretre méltó 9. Tájak

Mánfai Bence – Jeges érintés
1. helyezés 
Novák László – Alszik a falu
2. helyezés 
Radisics Milán – Aragon
3. helyezés 
Daróczi Csaba – Ködkarcolók
Dicséretre méltó 
Novák László – Utópia
Dicséretre méltó 
Rácz Péter – Thor haragja
Dicséretre méltóUniqball „Világjáró” különdíj
10. Élet a vízfelszín alatt

Pogány Péter – Csukarejtek
1. helyezés 
Li Gábor – Magányos mélység
2. helyezés 
Pogány Péter – Denevérraj
3. helyezés 
Násfay Béla – Hosszúszarvú tehénhal
Dicséretre méltó 
Pohl András – Fontos a szájápolás!
Dicséretre méltó 11. Napnyugtától napkeltéig

Litauszki Tibor – Denevérek éjszakája
1. helyezés 
Herpai Imre – Bocs rohanok!
2. helyezésDr. Tildy Zoltán-díj, az Uniqball támogatásával

Litauszki Tibor – Egy kisegér éjjele
3. helyezés 
Novák László – Ágvilla
Dicséretre méltóA Sakertours Team különdíja

Aliczki Manó – Felleg a tó felett
Dicséretre méltó 
Litauszki Tibor – Nyest a rengetegben
Dicséretre méltó 
Daróczi Csaba – Az éjszaka árnyai
Dicséretre méltó 
Daróczi Csaba – Éjszakai turkálás
Dicséretre méltó 
Horváth Zsolt – Rudli a horizonton
Dicséretre méltó 
Jantyik Tibor – Az est fénypontja
Dicséretre méltó 
Bóta István – Holdjáró
Dicséretre méltó 
Ceglédi Ádám – Alkonyati koncertező
Dicséretre méltó 12. Fekete-fehér természetfotók

Daróczi Csaba – Eső után
1. helyezés 
Daróczi Csaba – Légszomj
2. helyezés 
Hogya István – Fehér herceg
3. helyezés 
Daróczi Csaba – Együttállás
Dicséretre méltó 
Földi László – Éjszakai tánc
Dicséretre méltó 
ifj. Lőrincz Ferenc – Szemfenék
Dicséretre méltó 
dr. Eggenhofer Zsolt – A halász csapat
Dicséretre méltó 13. A fenntartható energiatermelés és a természet kapcsolata

Radisics Milán – Szélturbinák és a Neowise
1. helyezés 
Radisics Milán – Szélturbina tejúttal
2. helyezés 
Horváth Zsolt – Átívelő
3. helyezés 
Fáth Ádám – Édes - és biztonságos! - otthon
Dicséretre méltóAz MVM különdíja

Horváth Zsolt – Őzek a horizonton
Dicséretre méltó 
Radisics Milán – Sorakozó napelemek
Dicséretre méltó 14. Ifjúsági kategória

Kiss Márton Róbert – Tükrön
1. helyezés 
Kártyás Gergő – Fecskekotta
2. helyezésA Pigmenta Képalkotó Központ különdíja

Kiss Márton Róbert – Ablakban
3. helyezés 
Kiss Márton Róbert – Láb alatt
Dicséretre méltóA Uniqball különdíja

Kártyás Gergő – Kék Órai Álom
Dicséretre méltó 
Kártyás Gergő – Kitekintés
Dicséretre méltó 
Koncz-Bisztricz Tamás – Gömböc
Dicséretre méltó 
Koncz-Bisztricz Tamás – Hósármány
Dicséretre méltó 
Koncz-Bisztricz Tamás – Vörös vércse a pusztában
Dicséretre méltó 
Koncz-Bisztricz Tamás – A Feneketlen-tó
Dicséretre méltó 
Koncz-Bisztricz Tamás – Sárgában
Dicséretre méltó 
Koncz-Bisztricz Tamás – Gyűrűk
Dicséretre méltó 
Kiss Márton Róbert – Előre!
Dicséretre méltó 15. Természetfotósok munka közben

Gusztáv Bárány – Mit csinál Apu?
Dicséretre méltó 
Fáczán Ádám – Természetfotós természetes élőhelyén
Dicséretre méltó 
Szabó Csaba – Árnyékom
Dicséretre méltó 
Kurucz Balazs – Kukucs..
Dicséretre méltó 
Konczer Stella – A fotós irodája
Dicséretre méltó 
Násfay Béla – Két tűz között
Dicséretre méltó 
Radisics Milán – Lefetyelés próba
Dicséretre méltó